O nas

Niebieski Młyn

Spółdzielnia Socjalna Niebieski Młyn w Kraśniku powstała 29 stycznia 2019 r. Wszystko zaczęło się od konferencji, która odbyła się 13 czerwca 2018 roku o godzinie 18:00 w Starym Młynie w Kraśniku przy ulicy Jagiellońskiej. Udział wzięło ponad 60 osób. Byli to: mieszkańcy Kraśnika, działacze kultury, przyjaciele Młyna, goście… Co z tego wynikło? Było to spotkanie inne niż wszystkie; spotkanie w formule Open Space Technology. Było miejsce na nasze pasje, ciekawe dyskusje, inspirujące.

Niebieski Młyn to spółdzielcza inicjatywa wspierająca aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych i bezrobotnych wykluczonych zawodowo. W starym młynie w Kraśniku chcemy stworzyć kawiarnię połączoną z przestrzenią warsztatową (pracownią ceramiczną) oraz ścieżkami edukacyjnymi, w której w/w osoby będące członkami spółdzielni będą zatrudnieni.

zdjecie

Przede wszystkim chcemy stworzyć pracownie ceramiczną, która przy pomocy technologa ceramiki oraz pracy osób wykluczonych społecznie tworzyć będzie projekty naczyń, które następnie wypalane będą w pobliskiej fabryce.

Niebieski Młyn będzie miejscem aktywizacji zawodowej osób wykluczonych społecznie ze względu na swoją niepełnosprawność. Gmina Kraśnik jest regionem o stosunkowo wysokim procencie osób ze stwierdzoną niepełnoprawnością. Spółdzielnia ma na celu aktywizacje tej grupy społecznej poprzez stworzenie jak większej liczby miejsc pracy dedykowanej i dostosowanej do danego stopnia niepełnosprawności. Przy współpracy ze Szkołą Specjalną w Kraśniku spółdzielnia ma stworzyć możliwości zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu: sprzedawcy, baristy, kucharza, ceramika, przewodnika i wiele innych.

Niebieski Młyn ma być miejscem bogatym w wydarzenia kulturalne i biznesowe.  Przepiękne drewniane wnętrze młyna posłuży na kolejnych piętrach jako przestrzeń pod wystawy i spotkania biznesowe.Niebieski Młyn będzie miejscem innowacyjnym. We współpracy z Politechniką Lubelską oraz firmą Dotykacka zamierzamy prowadzić poszukiwania rozwiązań i urządzeń dla osób z niepełnosprawnościami.

Wasze wpłaty pomogą stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które będzie przykładem dla innych tego typu inicjatyw w całej Polsce. Niebieski Młyn pomoże osobom z niepełnosprawnością zrealizować swoje marzenia, poprzez stworzenie możliwości usamodzielnienia się dzięki własnemu miejscu pracy.